Provincial Cup Dates and Locations

obaFullOntario Basketball (OBA) is pleased to announce the dates and locations for the 2018 Ontario Cup Provincial Championships. With eight weekends of competition from late March until the end of May, the event attracts approximately 1,150 teams, 16,000 athletes, 2,500 coaches, 1,200 officials, 2,500 volunteers, local and national media and thousands of fans annually. Ontario Cup is considered one of the largest basketball events in North America.

AGE CATEGORY 2018 LOCATION COACH RANKING
U10 Boys April 6 – 8 London
U11 Boys April 6 – 8 Windsor
U12 Boys April 6 – 8 Niagara Region
U13 Girls April 13 – 15 Niagara Region
U14 Girls April 13 – 15 Brampton
U14 Girls April 13 – 15 Brampton
U13 Boys April 20 – 22 Milton
U13 Boys April 20 – 22 Milton
U14 Boys April 20 – 22 London
U14 Boys April 20 – 22 London
U15 Girls April 27 – 29 Durham Region
U16 Girls April 27 – 29 Ottawa
U17 Girls May 4 – 6 Kitchener-Waterloo
U19 Girls May 4 – 6 Kitchener-Waterloo
U15 Boys May 11 – 13 London
U16 Boys May 11 – 13 Ottawa
U17 Boys May 25 – 27 Niagara
U19 Boys May 25 – 27 Kingston

Past Provincial Standings

2017
AGE CATEGORY 2017 LOCATION COACH RANKING
U10 Boys March 31 - April 2 London Team Kerr Bronze
U11 Boys March 31 - April 2 Windsor Team Ferreira Gold
U12 Boys March 31 - April 2 Niagara Region
U13 Girls April 7 - 9 Niagara Region Team Fearon Silver
U14 Girls April 7 - 9 Brampton Team Breedy Gold
U14 Girls April 7 - 9 Brampton Team Granger Bronze
U13 Boys April 21 - 23 Milton Team Matsugu Gold
U13 Boys April 21 - 23 Milton Team Willock Bronze
U14 Boys April 21 - 23 London Team Ferguson Silver
U14 Boys April 21 - 23 London Team Swaby Gold
U15 Girls April 28 - April 30 Durham Region Team Nembhard Gold
U16 Girls April 28 - April 30 Ottawa
U17 Girls May 5 - 7 Kitchener-Waterloo
U19 Girls May 5 - 7 Kitchener-Waterloo
U15 Boys May 12 - 14 London Team Gipson Gold
U16 Boys May 12 - 14 Ottawa Team Jones Gold
U17 Boys May 26 - 28 Markham
U19 Boys May 26 - 28 Kingston

 

2016
AGE CATEGORY DATE LOCATION COACH RANKING
U10 Novice Girls April 1 - 3 London
U11 Atom Girls April 1 - 3 London
U12 Major Atom Girls April 1 - 3 York Region
U10 Novice Boys April 8 - 10 London Team Ferreira Gold
U10 Novice Boys April 8 - 10 London Team Kerr Bronze
U11 Atom Boys April 8 - 10 Niagara Region Team Strong Bronze
U12 Major Atom Boys April 8 - 10 Milton Team Willock Gold
U12 Major Atom Boys April 8 - 10 Milton Team Hope Participated
U12 Major Atom Boys April 8 - 10 Milton Team Matsugu Participated
U13 Bantam Girls April 15 - 17 Windsor
U14 Major Bantam Girls April 15 - 17 Brampton
U13 Bantam Boys April 22 - 24 Niagara Region Team Ferguson Gold
U13 Bantam Boys April 22 - 24 Niagara Region Team Abraham Participated
U14 Major Bantam Boys April 22 - 24 London Team Gipson Gold
U15 Midget Boys May 13 - 15 Niagara Region Team Lontok Silver
U15 Midget Girls April 29 - May 1 North Bay
U16 Major Midget Girls April 29 - May 1 Ottawa
U17 Juvenile Girls May 6 - 8 Kitchener-Waterloo
U19 Junior Women May 6 - 8 Kitchener-Waterloo
U15 Midget Boys May 13 - 15 Niagara Region
U16 Major Midget Boys May 13 - 15 Ottawa Team Noel Participated
U16 Major Midget Boys May 13 - 15 Ottawa Team Guiterrez Participated
U17 Juvenile Boys May 27 - 29 York Region Team Anderson Participated
U17 Juvenile Boys May 27 - 29 York Region Team Riley Participated
U19 Junior Men May 27 - 29 Kitchener-Waterloo
2015
AGE CATEGORY
DATE COACH RANKING
U10 Novice Girls
U11 Atom Girls March 27 - 29 Team Ferrreira Bronze
U12 Major Atom Girls
U10 Novice Boys March 27 - 29 Team DiLetto Gold u10_team-diletto-provincials
U11 Atom Boys March 27 - 29 Team Willock Bronze u11_team-willock-provincials
U11 Atom Boys March 27 - 29 Team Hope Bronze
U11 Atom Boys
U12 Major Atom Boys April 10 - 12 Team Abraham Bronze u12_team-abraham-provincials
U12 Major Atom Boys April 10 - 12 Team Ferguson Silver u12_team-ferguson-provincials
U13 Bantam Girls April 17-19 Team Nembhard Silver u13_team-nembhard-provincials
U13 Bantam Girls
U14 Major Bantam Girls  April 17-19 Team Granger Bronze u14_team-granger-provincials
U14 Major Bantam Girls  April 17-19 Team Robertson Gold u14_team-robertson-provincials
U13 Bantam Boys
U14 Major Bantam Boys April 24-26 Team Lucas Gold u14_team-lucas-provincials
U14 Major Bantam Boys April 24-26 Team Jones Silver u14_team-jones-provincials
U14 Major Bantam Boys April 24-26 Team Craig Bronze u14_team-craig-provincials
U14 Major Bantam Boys April 24-26 Team Lontok Silver u14_team-lontok-provincials
U15 Midget Girls
U15 Midget Girls
U16 Major Midget Girls May 1-3 Team Breedy Gold u16_team-breedy-provincials1
U17 Juvenile Girls
U19 Junior Girls May8-10 Team Woodburn Gold u19_team-woodburn-provincials
U15 Midget Boys May 29-31 Team Guiterrez Gold u15_team-guiterrez-provincials
U16 Major Midget Boys May 29-31 Team Clement Silver u16_team-clement-provincials0
U17 Juvenile Boys
U19 Junior Boys

 

2014
AGE CATEGORY DATE LOCATION COACH RANKING
U10 Novice Girls March 22 - 24 Chatham Team Ferrreira Bronze
U11 Atom Girls March 22 - 24 Brantford
U12 Major Atom Girls March 22 - 24 Mississauga
U10 Novice Boys April 5 - 7 London Team Quayson Bronze
U11 Atom Boys April 5 - 7 Burlington Team Pereira Gold
U11 Atom Boys April 5 - 7 Burlington Team Ferguson Silver
U11 Atom Boys April 5 - 7 Burlington Team Abraham Silver
U12 Major Atom Boys April 5 - 7 Niagara Team Gipson Silver
U12 Major Atom Boys April 5 - 7 Niagara Team Parent Bronze
U13 Bantam Girls April 12 - 14 Windsor Team Granger Silver
U13 Bantam Girls April 12 - 14 Windsor Team Robertson Bronze
U14 Major Bantam Girls April 12 - 14 Ottawa Team Breedy Silver
U14 Major Bantam Girls April 12 - 14 Ottawa Team Warwick Bronze
U13 Bantam Boys April 19 - 21 Kingston Team Jones Silver
U14 Major Bantam Boys April 19 - 21 Mississauga/
Etobicoke
Team Sanders Bronze
U15 Midget Girls April 26 - 28 Sault Ste. Marie Team Robinson Silver
U15 Midget Girls April 26 - 28 Sault Ste. Marie Team King Bronze
U16 Major Midget Girls April 26 - 28 Kitchener/
Waterloo
Team Warwick Silver
U17 Juvenile Girls May 3 - 5 Brantford
U19 Junior Girls May 3- 5 Kitchener/
Waterloo
U15 Midget Boys May 10 - 12 Windsor Team Santican Bronze
U16 Major Midget Boys May 10 - 12 Ottawa Team Jones Bronze
U17 Juvenile Boys May 24 - 26 Niagara Team Blackett Gold
U19 Junior Boys May 24 - 26 Kitchener/
Waterloo

 

2013
AGE CATEGORY DATE LOCATION COACH  RANKINGS
U10 Novic Girls Mar 23 - 25 Chatham Ted Ferreira Bronze
U11 Atom Girls Mar 23 - 25 Brantford Kelly Robertson
U12 Major Atom Girls Mar 23 - 25 Mississauga Brian Breedy Gold (Division 1)
U10 Novice Boys Mar 30 - Apr 1 London Ed Brathwaite
U11 Atom Boys Mar 30 - Apr 1 Burlington Steve Alleyne Gold (Division 1)
U11 Atom Boys Mar 30 - Apr 1 Burlington Oliver Chionglo
https://youtu.be/qFM1lSdKJCg
Silver (Division 2)
U11 Atom Boys Mar 30 - Apr 1 Burlington Obed Jean-Jacques
U12 Major Atom Boys Mar 30 - Apr 1 Niagara Radcliffe Golbourne
U12 Major Atom Boys Mar 30 - Apr 1 Niagara Benton Grant Bronze (Division 1)
U13 Bantam Girls April 13 - 15 Windsor Isaac King
U13 Bantam Girls April 13 - 15 Windsor Chris Barron Silver (Division 6)
U14 Major Bantam Girls April 13 - 15 Ottawa Tricia Warwick Gold (Division 2)
U14 Major Bantam Girls April 13 - 15 Ottawa Benton Grant
U13 Bantam Boys April 20 - 22 Kingston Norm Santican Bronze (Division 1)
U13 Bantam Boys April 20 - 22 Kingston Angelo Diletto
U13 Bantam Boys April 20 - 22 Kingston Steve Graham Gold (Division 4)
U14 Major Bantam Boys April 20 - 22 Mississauga/
Etobicoke
Peter Jones Bronze (Division 3)
U14 Major Bantam Boys April 20 - 22 Mississauga/
Etobicoke
George Postalian
U14 Major Bantam Boys April 20 - 22 Mississauga/
Etobicoke
U15 Midget Girls April 27 - 29 Kitchener/
Waterloo
Sam Hill
U15 Midget Girls April 27 - 29 Sault Ste. Marie Bruce Vieira
U16 Major Midget Girls April 27 - 29 Kitchener/
Waterloo
Kelly Robertson Gold (Division 1)
U16 Major Midget Girls April 27 - 29 Kitchener/
Waterloo
Nathan Ferguson
U17 Juvenile Girls May 4 - 6 Brantford Raj Resaud Silver
U19 Junior Girls May 4 - 6 Kitchener/
Waterloo
U15 Midget Boys May 11 - 13 Windsor Mladen Sevaljevic Silver (Division 1)
U15 Midget Boys May 11 - 13 Windsor Steve Alleyne
U15 Midget Boys May 11 - 13 Windsor Adonis Guiterrez
U16 Major Midget Boys May 11 - 13 Ottawa Steve Shalland
U16 Major Midget Boys May 11 - 13 Ottawa Steve Salicksingh Bronze (Division 9)
U17 Juvenile Boys May 25 - 27 Niagara Ted Ferreira Bronze (Division 1)
U17 Juvenile Boys May 25 - 27 Niagara Raj Persaud
U17 Juvenile Boys May 25 - 27 Niagara Gerard Carise
U17 Juvenile Boys May 25 - 27 Niagara Brian Abraham/
Ainsley Gentles
Silver (Division 4)
U19 Junior Boys May 25 - 27 Kitchener/
Waterloo

Don't forget to tell your friends. Share on:

sba basketball gyms
2016 rep raffle winners
basketball drills and skills
basketball info for parents
coaching youth basketball
sba basketball alumni
volunteer at sba
shop at sba basketball

OFFICE ADDRESS:
SBA Basketball

Cedarbrae Mall - Upstairs Offices
3495 Lawrence Ave. E, Suite 210


Toronto, ON M1H 1B3

Telephone: 416.551.7554

© 2017 SBA Basketball. All rights reserved. Registered Non Profit Number: 1219225. Website: Mystique Brand Communications. LOGIN