Provincial Cup Dates and Locations

obaFullOntario Basketball (OBA) is pleased to announce the dates and locations for the 2018 Ontario Cup Provincial Championships. With eight weekends of competition from late March until the end of May, the event attracts approximately 1,150 teams, 16,000 athletes, 2,500 coaches, 1,200 officials, 2,500 volunteers, local and national media and thousands of fans annually. Ontario Cup is considered one of the largest basketball events in North America.

AGECATEGORY2018LOCATIONCOACHRANKING
U10GirlsMarch 23-25London
U11GirlsMarch 23-25London
U12GirlsMarch 23-25York Region
U10BoysApril 6 – 8London
U11BoysApril 6 – 8WindsorTeam GuthrieGold
U11BoysApril 6 – 8WindsorTeam DeerBronze
U12BoysApril 6 – 8Niagara RegionTeam FerreiraGold
U12BoysApril 6 – 8Niagara RegionTeam Harvey
Silver
U13GirlsApril 13 – 15Niagara Region
U14GirlsApril 13 – 15BramptonTeam PardoSilver
U13BoysApril 20 – 22MiltonTeam HunteGold
U14BoysApril 20 – 22LondonTeam Matsugu4th Place
U14BoysApril 20 – 22LondonTeam PereiraBronze
U15GirlsApril 27 – 29Durham RegionTeam BreedyGold
U16GirlsApril 27 – 29Ottawa
U17GirlsMay 4 – 6Kitchener-Waterloo
U19GirlsMay 4 – 6Kitchener-WaterlooTeam BarronGold
U15BoysMay 11 – 13London
U16BoysMay 11 – 13OttawaTeam BlackettSilver
U16BoysMay 11 – 13OttawaTeam SchwartzentruberSilver
U17BoysMay 25 – 27Niagara
U19BoysMay 25 – 27Kingston

Past Provincial Standings

2017
AGECATEGORY2017LOCATIONCOACHRANKING
U10BoysMarch 31 - April 2LondonTeam KerrBronze
U11BoysMarch 31 - April 2WindsorTeam FerreiraGold
U12BoysMarch 31 - April 2Niagara Region
U13GirlsApril 7 - 9Niagara RegionTeam FearonSilver
U14GirlsApril 7 - 9BramptonTeam BreedyGold
U14GirlsApril 7 - 9BramptonTeam GrangerBronze
U13BoysApril 21 - 23MiltonTeam MatsuguGold
U13BoysApril 21 - 23MiltonTeam WillockBronze
U14BoysApril 21 - 23LondonTeam FergusonSilver
U14BoysApril 21 - 23LondonTeam SwabyGold
U15GirlsApril 28 - April 30Durham RegionTeam NembhardGold
U16GirlsApril 28 - April 30Ottawa
U17GirlsMay 5 - 7Kitchener-Waterloo
U19GirlsMay 5 - 7Kitchener-Waterloo
U15BoysMay 12 - 14LondonTeam GipsonGold
U16BoysMay 12 - 14OttawaTeam JonesGold
U17BoysMay 26 - 28Markham
U19BoysMay 26 - 28Kingston

 

2016
AGE CATEGORYDATELOCATIONCOACHRANKING
U10 Novice GirlsApril 1 - 3London
U11 Atom GirlsApril 1 - 3London
U12 Major Atom GirlsApril 1 - 3York Region
U10 Novice BoysApril 8 - 10LondonTeam FerreiraGold
U10 Novice BoysApril 8 - 10LondonTeam KerrBronze
U11 Atom BoysApril 8 - 10Niagara RegionTeam StrongBronze
U12 Major Atom BoysApril 8 - 10MiltonTeam WillockGold
U12 Major Atom BoysApril 8 - 10MiltonTeam HopeParticipated
U12 Major Atom BoysApril 8 - 10MiltonTeam MatsuguParticipated
U13 Bantam GirlsApril 15 - 17Windsor
U14 Major Bantam GirlsApril 15 - 17Brampton
U13 Bantam BoysApril 22 - 24Niagara RegionTeam FergusonGold
U13 Bantam BoysApril 22 - 24Niagara RegionTeam AbrahamParticipated
U14 Major Bantam BoysApril 22 - 24LondonTeam GipsonGold
U15 Midget BoysMay 13 - 15Niagara RegionTeam LontokSilver
U15 Midget GirlsApril 29 - May 1North Bay
U16 Major Midget GirlsApril 29 - May 1Ottawa
U17 Juvenile GirlsMay 6 - 8Kitchener-Waterloo
U19 Junior WomenMay 6 - 8Kitchener-Waterloo
U15 Midget BoysMay 13 - 15Niagara Region
U16 Major Midget BoysMay 13 - 15OttawaTeam NoelParticipated
U16 Major Midget BoysMay 13 - 15OttawaTeam GuiterrezParticipated
U17 Juvenile BoysMay 27 - 29York RegionTeam AndersonParticipated
U17 Juvenile BoysMay 27 - 29York RegionTeam RileyParticipated
U19 Junior MenMay 27 - 29Kitchener-Waterloo
2015
AGE CATEGORY
DATECOACHRANKING
U10 Novice Girls
U11 Atom GirlsMarch 27 - 29Team FerrreiraBronze
U12 Major Atom Girls
U10 Novice BoysMarch 27 - 29Team DiLettoGoldu10_team-diletto-provincials
U11 Atom BoysMarch 27 - 29Team WillockBronzeu11_team-willock-provincials
U11 Atom BoysMarch 27 - 29Team HopeBronze
U11 Atom Boys
U12 Major Atom BoysApril 10 - 12Team AbrahamBronzeu12_team-abraham-provincials
U12 Major Atom BoysApril 10 - 12Team FergusonSilveru12_team-ferguson-provincials
U13 Bantam GirlsApril 17-19Team NembhardSilveru13_team-nembhard-provincials
U13 Bantam Girls
U14 Major Bantam Girls April 17-19Team GrangerBronzeu14_team-granger-provincials
U14 Major Bantam Girls April 17-19Team RobertsonGoldu14_team-robertson-provincials
U13 Bantam Boys
U14 Major Bantam BoysApril 24-26Team LucasGoldu14_team-lucas-provincials
U14 Major Bantam BoysApril 24-26Team JonesSilveru14_team-jones-provincials
U14 Major Bantam BoysApril 24-26Team CraigBronzeu14_team-craig-provincials
U14 Major Bantam BoysApril 24-26Team LontokSilveru14_team-lontok-provincials
U15 Midget Girls
U15 Midget Girls
U16 Major Midget GirlsMay 1-3Team BreedyGoldu16_team-breedy-provincials1
U17 Juvenile Girls
U19 Junior GirlsMay8-10Team WoodburnGoldu19_team-woodburn-provincials
U15 Midget BoysMay 29-31Team GuiterrezGoldu15_team-guiterrez-provincials
U16 Major Midget BoysMay 29-31Team ClementSilveru16_team-clement-provincials0
U17 Juvenile Boys
U19 Junior Boys

 

2014
AGE CATEGORYDATELOCATION COACHRANKING
U10 Novice GirlsMarch 22 - 24ChathamTeam FerrreiraBronze
U11 Atom GirlsMarch 22 - 24Brantford
U12 Major Atom GirlsMarch 22 - 24Mississauga
U10 Novice BoysApril 5 - 7LondonTeam QuaysonBronze
U11 Atom BoysApril 5 - 7BurlingtonTeam PereiraGold
U11 Atom BoysApril 5 - 7BurlingtonTeam FergusonSilver
U11 Atom BoysApril 5 - 7BurlingtonTeam AbrahamSilver
U12 Major Atom BoysApril 5 - 7NiagaraTeam GipsonSilver
U12 Major Atom BoysApril 5 - 7NiagaraTeam ParentBronze
U13 Bantam GirlsApril 12 - 14WindsorTeam GrangerSilver
U13 Bantam GirlsApril 12 - 14WindsorTeam RobertsonBronze
U14 Major Bantam GirlsApril 12 - 14OttawaTeam BreedySilver
U14 Major Bantam GirlsApril 12 - 14OttawaTeam WarwickBronze
U13 Bantam BoysApril 19 - 21KingstonTeam JonesSilver
U14 Major Bantam BoysApril 19 - 21Mississauga/
Etobicoke
Team SandersBronze
U15 Midget GirlsApril 26 - 28Sault Ste. MarieTeam RobinsonSilver
U15 Midget GirlsApril 26 - 28Sault Ste. MarieTeam KingBronze
U16 Major Midget GirlsApril 26 - 28Kitchener/
Waterloo
Team WarwickSilver
U17 Juvenile GirlsMay 3 - 5Brantford
U19 Junior GirlsMay 3- 5Kitchener/
Waterloo
U15 Midget BoysMay 10 - 12WindsorTeam SanticanBronze
U16 Major Midget BoysMay 10 - 12OttawaTeam JonesBronze
U17 Juvenile BoysMay 24 - 26NiagaraTeam BlackettGold
U19 Junior BoysMay 24 - 26Kitchener/
Waterloo

 

2013
AGE CATEGORYDATELOCATIONCOACH RANKINGS
U10 Novic GirlsMar 23 - 25ChathamTed FerreiraBronze
U11 Atom GirlsMar 23 - 25BrantfordKelly Robertson
U12 Major Atom GirlsMar 23 - 25MississaugaBrian BreedyGold (Division 1)
U10 Novice BoysMar 30 - Apr 1LondonEd Brathwaite
U11 Atom BoysMar 30 - Apr 1BurlingtonSteve AlleyneGold (Division 1)
U11 Atom BoysMar 30 - Apr 1BurlingtonOliver Chionglo
https://youtu.be/qFM1lSdKJCg
Silver (Division 2)
U11 Atom BoysMar 30 - Apr 1BurlingtonObed Jean-Jacques
U12 Major Atom BoysMar 30 - Apr 1NiagaraRadcliffe Golbourne
U12 Major Atom BoysMar 30 - Apr 1NiagaraBenton GrantBronze (Division 1)
U13 Bantam GirlsApril 13 - 15WindsorIsaac King
U13 Bantam GirlsApril 13 - 15WindsorChris BarronSilver (Division 6)
U14 Major Bantam GirlsApril 13 - 15OttawaTricia WarwickGold (Division 2)
U14 Major Bantam GirlsApril 13 - 15OttawaBenton Grant
U13 Bantam BoysApril 20 - 22KingstonNorm SanticanBronze (Division 1)
U13 Bantam BoysApril 20 - 22KingstonAngelo Diletto
U13 Bantam BoysApril 20 - 22KingstonSteve GrahamGold (Division 4)
U14 Major Bantam BoysApril 20 - 22Mississauga/
Etobicoke
Peter JonesBronze (Division 3)
U14 Major Bantam BoysApril 20 - 22Mississauga/
Etobicoke
George Postalian
U14 Major Bantam BoysApril 20 - 22Mississauga/
Etobicoke
U15 Midget GirlsApril 27 - 29Kitchener/
Waterloo
Sam Hill
U15 Midget GirlsApril 27 - 29Sault Ste. MarieBruce Vieira
U16 Major Midget GirlsApril 27 - 29Kitchener/
Waterloo
Kelly RobertsonGold (Division 1)
U16 Major Midget GirlsApril 27 - 29Kitchener/
Waterloo
Nathan Ferguson
U17 Juvenile GirlsMay 4 - 6BrantfordRaj ResaudSilver
U19 Junior GirlsMay 4 - 6Kitchener/
Waterloo
U15 Midget BoysMay 11 - 13WindsorMladen SevaljevicSilver (Division 1)
U15 Midget BoysMay 11 - 13WindsorSteve Alleyne
U15 Midget BoysMay 11 - 13WindsorAdonis Guiterrez
U16 Major Midget BoysMay 11 - 13OttawaSteve Shalland
U16 Major Midget BoysMay 11 - 13OttawaSteve SalicksinghBronze (Division 9)
U17 Juvenile BoysMay 25 - 27NiagaraTed FerreiraBronze (Division 1)
U17 Juvenile BoysMay 25 - 27NiagaraRaj Persaud
U17 Juvenile BoysMay 25 - 27NiagaraGerard Carise
U17 Juvenile BoysMay 25 - 27NiagaraBrian Abraham/
Ainsley Gentles
Silver (Division 4)
U19 Junior BoysMay 25 - 27Kitchener/
Waterloo

Don't forget to tell your friends. Share on:

REP 2018 Gala
sba basketball gyms
2017 REP Gala
basketball drills and skills
2016 REP Gala
basketball info for parents
2015 rep gala
sign up for sba's newsletter
volunteer with big brothers and big sisters
sba basketball alumni
volunteer at sba
shop at sba basketball

OFFICE ADDRESS:
SBA Basketball

Cedarbrae Mall - Upstairs Offices
3495 Lawrence Ave. E, Suite 210


Toronto, ON M1H 1B3

Telephone: 416.551.7554

© 2019 SBA Basketball. All rights reserved. Registered Non Profit Number: 1219225. LOGIN